FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

O herbie

 
   Odpowiedz do tematu    Forum Przygody Reksia Strona Główna -> O różnych innych rzeczach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Itachi
Roz-krecony


Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 48
Skąd: z B-stoku

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:15    Temat postu: O herbie Odpowiedz z cytatem

Możecie tu wpisywać historie herbu swojego miasta lub Polski
Mój:
Herb Białegostoku

Przyjmuje się, że herbem danego miasta jest godło napieczętne lub wykształcony herb. Jak stwierdził doktor Krzysztof Filipow , pierwszym herbem Białegostoku był symbol jelenia. Pojawił się na dokumencie urzędu miejskiego z 23 sierpnia 1745 r. Białystok do połowy XVIII wieku posługiwał się herbem miejskim z wizerunkiem jelenia. Dopiero król August III w przywileju dla miast z 1 lutego 1749 r. Nadał miastu nowy herb znak herbowy Branickich fundatorów i właścicieli miasta. Był to gryf z inicjałami Jana Klemensa Branickiego : JKB. Jednocześnie używano pieczęci z jeleniem. Po śmierci Jana Klemensa Branickiego w 1771 roku dożywotnią właścicielką została Izabela Branicka. W 1807 roku został podpisany traktat pokojowy między Napoleonem a Aleksandrem I.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Shrek
Działacz Podziemia


Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 600

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje miasto Kalisz:

Kalisz (łac. Calisia, jid. קאַליש, lit. Kališas, niem. Kalisch, ros. Калишъ) – miasto położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeką Prosną; najstarsze miasto w Polsce, historyczna stolica Wielkopolski Wschodniej, stolica diecezji kaliskiej; drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, powiat grodzki, siedziba powiatu ziemskiego; w latach 1975-1998 stolica województwa kaliskiego.

Aglomeracja Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Skalmierzyc należy do dwóch rejonów województwa (obok rejonu Poznania) przewidzianych do najszybszego urbanizowania i największej koncentracji przemysłu (Kalisko-Ostrowski Okręg Przemysłowy). W Kaliszu zamieszkuje prawie 110 000 mieszkańców na powierzchni 70 km².

W mieście istnieje fabryka fortepianów – Calisia. Ważny ośrodek produkcji koronek i firan (Wistil, Haft), produkcji maszyn i silników (PZL), koncentratów spożywczych (Winiary), przemysł włókienniczy (Runotex, Polo), spożywczy (słodycze Kaliszanka, napoje Hellena). Ośrodek kulturalny (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Filharmonia Kaliska, muzea, kina). Dobrze rozwinięty rynek medialny (liczne gazety lokalne, radio, TV).


[img]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/POL_Kalisz_COA.svg/120px-[/img]

[img]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/4/41/Kalisz_Flaga.PNG/120px-Kalisz_Flaga.PNG[/img]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itachi
Roz-krecony


Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 48
Skąd: z B-stoku

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale nie tylko o herbie zapomnialem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Shrek
Działacz Podziemia


Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 600

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itachi
Roz-krecony


Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 48
Skąd: z B-stoku

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ratusz Miejski

Białostocki Ratusz wybudowany został w latach (1745-1761) według Projektu Jana Henryka Klemma. Jego fundatorem był Jan Klemens II Branicki. Wzniesiono go w centrum trójkątnego rynku. Białystok w wieku XVII był prywatnym miastem magnata-jego absolutna władza ograniczyła samorządność mieszkańców. Nigdy więc nie był siedzibą władz miejskich. Wszelkie zarządzania hetmana były obwoływane na targu. Budowla wzniesiona została w stylu klasycystycznym. Góruje nad rynkiem charakterystyczną wieżą z zegarem. Do narożników głównego korpusu dobudowane są cztery alkierze. Mieściły się w nich kramy i stanowiska kupieckie, których dzierżawa przynosiła miastu, a zwłaszcza magnatowi dodatkowe zyski. Białostocki ratusz pełnił zawsze jedynie funkcje handlowe. Po II wojnie światowej, odbudowany ze zniszczeń jest siedzibą Muzeum Okręgowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Shrek
Działacz Podziemia


Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 600

PostWysłany: 16 Kwi 2007 18:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opatówek:

Opatówek – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Opatówek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Opatówek, oraz dekanatu opatówkowskiego w diecezji kaliskiej.

Miejscowość niegdyś posiadała prawa miejskieod XIV wieku. Od 1807 do 1826 dobra w Opatówku należały do generała Józefa Zajączka. Został on tutaj także pochowany. W 1831 w Opatówku urodził się Agaton Giller, w 1834 Stefan Giller.

We wsi znajduje się Muzeum Historii Przemysłu oraz wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi. Do zabytków zalicza się neogotycki kościół z początku XX wieku. Głównym zakładem przemysłowym jest Przedsiębiorstwo Produkcyjne "Hellena Zdrój" (w stanie upadłości) produkujące napoje.

W 2001 roku Opatówek rozpoczął współpracę z włoską gminą Peccioli.


Warszawa (nazwa formalna: miasto stołeczne Warszawa) to miasto w centralnej Polsce, na Mazowszu; od 1596 stolica Polski. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny oraz gospodarczy. Największe pod względem liczby ludności (1 700 536 mieszkańców w czerwcu 2006 [1]) i powierzchni (517,90 km²) miasto w Polsce. W Warszawie mieszczą się siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Położenie
Warszawa jest położona w środkowym biegu Wisły na Nizinie Środkowomazowieckiej (Kotlina Warszawska) na średniej wysokości 100 m n.p.m. Lewobrzeżna część miasta jest w większości położona na Skarpie Wiślanej. Na obszarze miasta znajduje się kilka wzgórz, w większości usypanych przez człowieka. Miasto rozciąga się po obu stronach Wisły, w odległości około 350 kilometrów od Karpat i Morza Bałtyckiego.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2c/Mapa_lokalizacyjna_v6.svg/507px-Mapa_lokalizacyjna_v6.svg.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/POL_Warszawa_COA_1.svg/368px-POL_Warszawa_COA_1.svg.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Flag_of_Warsaw.svg/800px-Flag_of_Warsaw.svg.png[/img]

Nie lubimy wielkich obrazków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Keisha
Bywalec Nory


Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 95
Skąd: Isengard

PostWysłany: 16 Kwi 2007 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostrołęka

Ostrołęka – miasto powiatowe w województwie mazowieckim. Liczy 54 129 (styczeń 2005 r.) mieszkańców, zajmuje obszar 29,0 km². Leży nad rzeką Narwią. Ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą powiatu ziemskiego. Ważny ośrodek przemysłu celulozowo-papierniczego, spożywczego, energetycznego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego. Pod względem wielkości zajmuje 5. miejsce w województwie mazowieckim.
Założono w XI wieku
Prezydent miasta Janusz Kotowski

stary herb:




nowy herb:


A wiecie że w moim mieście urodził się Arkadiusz Gołaś ?Napewno wiecie kto to był...
_________________
Mój czas dobiegł końca, wybywam stąd.
Pozdrowienia dla xDominika, Michcia, Werus, Kitty, Lone Stara, Micha, Kretesa245, Dizla, Dragona, Shadica i Artura.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Sniff
Wielki Kopacz


Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2795
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 16 Kwi 2007 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Początek miastu Nowogard dał gród leżący na półwyspie jeziora, umocniony wałem drewniano-ziemnym. Wewnątrz znajdowały się budynki zamieszkałe przez kasztelana i jego otoczenie. Na podgrodziu zamieszkiwała osiadła tu ludność słowiańska, zajmująca się rybołówstwem, rolnictwem i rzemiosłem. W 1268 r. po raz pierwszy wymieniono Nowogard w dokumencie ("Nogart Castrum et villa sive oppidum episcopi Caminensis") jako własność biskupa kamieńskiego. W 1274 r. biskup Herman von Gleichen osadził w grodzie nowogardzkim swego krewnego, grafa Ottona von Eberstein z Braunschweigu. Jego następcy pozostali w posiadaniu tego lenna, które obejmowało także okoliczne ziemie, przez kilkaset lat. W 1309 r. Nowogard otrzymał przywilej przenoszący je na prawo lubeckie, choć jego mieszkańcy cieszyli się mniejszymi uprawnieniami niż mieszczaństwo w innych miastach pomorskich. pierwszej połowie XIV wieku rozpoczęto w Nowogardzie budowę murów obronnych wokół miasta, które po otoczeniu go murami przybrało kształt spłaszczonego koła. W środku znajdował się duży prostokątny rynek, w centrum którego wznosił się ceglany, gotycki ratusz. Obok, po stronie zachodniej, usytuowano (budowany w latach 1330-34) istniejący do dziś, kościół Mariacki. W wiekach średnich Nowogard był niewielkim ośrodkiem rolniczo-rzemieślniczym, który mimo dogodnego położenia nie rozwinął się jednak w znaczący ośrodek handlowy. W 1663 roku, po śmierci ostatniego z Ebersteinów, dobra nowogardzkie przeszły w posiadanie księcia Bogusława Croy d’Archot, a następnie stały się (w 1684 r.) własnością elektorów brandenburskich. W 1724 roku do okręgu nowogardzkiego przyłączono powiat Dewitzów, właścicieli Dobrej. Powstał w ten sposób powiat Dobra-Nowogard, który przetrwał do początku XIX wieku W czasie rozlicznych wojen toczonych przez Prusy w XVIII wieku miasto poważnie ucierpiało. W 1770 r. liczyło zaledwie 726 mieszkańców, utrzymujących się wyłącznie z rolnictwa i hodowli. W 1807 roku miasto zostało zajęte przez wojska napoleońskie, które wcześniej toczyły zacięte boje o Nowogard z żołnierzami i ochotnikami dowodzonymi przez majora Ferdynanda von Schilla. W 1808 r. Nowogard ustanowiono siedzibą powiatu. W 1819 r. nastąpiła kolejna reforma administracyjna, w wyniku której w skład powiatu weszły miasta: Goleniów i Nowogard. Utworzony powiat przetrwał z niewielkimi zmianami do 1954 r., kiedy to powiat nowogardzki, obejmujący ponad 1200 km kw. powierzchni, podzielono na dwa powiaty: nowogardzki i goleniowski. Taki podział funkcjonował do reformy administracyjnej w 1975 r. Przyspieszony rozwój miasta przyniosła II połowa XIX w. W maju 1883 r. ze stacji w Nowogardzie odjechał pierwszy pociąg pasażerski. W następnych latach wybudowano wiele obiektów użyteczności publicznej, powstały nowe zakłady przemysłowe. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Nowogard liczył 8.148 mieszkańców. Zniszczone w trakcie działań wojennych miasto, w okresie powojennym zostało odbudowane i rozbudowane. Zabudowano m.in. zniszczone całkowicie zabytkowe centrum miasta, wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe. Powstały też obiekty użyteczności publicznej: hotel, dom kultury, biblioteka , szkoły. Najważniejsze inwestycje ostatnich lat związane są z unowocześnianiem infrastruktury. Należą do nich: modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz ujęcia wody pitnej. W ostatnim okresie rozbudowano także bazę hotelowo-gastronomiczną, wybudowano trzy duże sale sportowe, kąpielisko miejskie zyskało zjeżdżalnię wodną, przystąpiono do modernizacji domu kultury.
_________________
If I hadn't met you, my life would have had no meaning.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mycha
Starszy Norman


Dołączył: 22 Paź 2005
Posty: 281
Skąd: z otchłani...

PostWysłany: 16 Kwi 2007 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Herb Bydgoszczy - herb stanowiący: „W polu srebrnym mur miejski czerwony z blankami, z bramą i trzema basztami, z których środkowa wyższa i większa. W każdej baszcie po jednym oknie łukowym, czarnym. Na basztach dachy niebieskie, zakończone gałkami złotymi. Na gałce dachu baszty środkowej wietrznik złoty, zwrócony w prawo. W murze brama z broną złotą podniesioną: prawe podwoje otwarte, otwór bramy srebrny: podwoje : niebieskie, okucie podwoi : złote.”



_________________
Amigos, no more tears...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Gresh
Starszy Norman


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 249

PostWysłany: 17 Kwi 2007 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Major też z Białegostoku....no wiecie co....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
donat98
Bardzo Stary Norman


Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 357
Skąd: Sam zgadnij.

PostWysłany: 16 Paź 2010 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżam.

Lublin
– największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, stolica województwa lubelskiego (nieprzerwanie od 1474 roku) oraz Lubelszczyzny. Jest jednym z największych polskich miast, 2. w Małopolsce, a 9. miastem w kraju pod względem liczby ludności (349 440 mieszkańców) oraz 15. pod względem powierzchni (147 km²[2],).

Historycznie położony jest w Małopolsce, początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej, której stanowi centrum. Miasto leży na Wyżynie Lubelskiej (na granicy Płaskowyżu Nałęczowskiego, Płaskowyżu Świdnickiego i Wyniosłości Giełczewskiej), nad rzeką Bystrzycą – lewobrzeżnym dopływem Wieprza. Na terenie miasta do Bystrzycy wpadają dwie strugi: Czerniejówka i Czechówka. Prócz tego przepływa przez miasto czwarta rzeka – Nędznica zwana również Krężniczanką.

Lublin jest członkiem Unii Metropolii Polskich oraz kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Miasto będzie również gospodarzem Europejskiej Konwencji Żonglerskiej w 2012 roku.

Herb jest za duży
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/POL_Lublin_COA.svg/480px-POL_Lublin_COA.svg.png

Flaga też
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/POL_Lublin_flag_1.svg/800px-POL_Lublin_flag_1.svg.png
_________________
Na co komu boczek? Jak Mroczni Panowie z Gazowni porywają bezbronnych hobbitów? Czy można oswoić Dzikiego Słonia Z Serem Zamiast Głowy? Kiedy następny rozdział? Czy w kosmosie spotkasz Szwejka? I czy Mały Rycerz jeszcze powróci? O tym i wielu innych rzeczach dowiesz się tutaj.

Czy mopsy mogą być biznesmenami? A może przepowiadają przyszłość, jak Ciszu? Czy Kleria nie jest wymysłem? Jakie następne taśmy opublikuje "Wtył"? Czy niedźwiedzie są w rzeczywistości klaustrofobami? I czy papuga może być masonem? Tego być może dowiesz się o tu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
@tin
Starszy Norman


Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 223
Skąd: Dęblin

PostWysłany: 17 Paź 2010 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DĘBLIN

Herb Dęblina — przedstawia szarego orła trzymającego w szponach złoty glob, z którego wychodzą 4 pioruny. Tło herbu ma kolor niebieski.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/POL_Dęblin_COA.svg
_________________
Teraz znowu jestem atinem uśmiechnięty Nazywam się @tin !!!
Klikajcie w link : http://kolekty.pl/atin5555



Uploaded with ImageShack.us
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Odpowiedz do tematu    Forum Przygody Reksia Strona Główna -> O różnych innych rzeczach
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


No nie wierzę, forum działa dzięki phpBB © 2001, 2002 phpBB Group