Kitta doniosła,że jest poranik dobrego opowiadania.I tu go zamieszczam:
Cześć pierwsza: Przed pisaniem
1. Pytanie brzmi: jak się przygotować do pisania opowiadania? Tutaj macie wszystko:
a) Motywacja - pomyśl sobie: chcę napisać to opowiadanie! Zbiorę same dziesiątki! Może trafię do wybitnych!
b) Pomysł - to jest najważniejszy podpunkt w pierwszej części poradnika! Pomyśl o czym opowiadanie ma być. Czy chcesz pisać o "kolejnych przygodach pingwina"? Czy może chcesz napisać co innego, nie o pingwinach. Może coś psychologiczno-filozoficznego? Albo coś z wielkim zwrotem akcji i tajemnicami? Coś, żeby chciało się czytać!
c) A idź se na dwór! - to proste, a zarazem w ogóle nie związane pojęcie jest bardzo ważne! Wyjdź na dwór, wyprowadź psa na spacer i pomyśl - jak by tu to napisać. Bardziej dotleniony mózg pozwala na więcej możliwości!
d) Nie pisz, kiedy jesteś zmęczony!
e) Przygotuj stanowisko - posprzątań na biurku, dobrze oświetl cały pokój, otwórz okno.
f) Od czasu do czasu rób sobie pięciominutowe przerwy (to odnosi się do samego pisania).
Wniosek: Przygotuj się! Nie pisz na odwal!
Część druga: Zaczynamy pisać!
2. Większość z Was zabiera się do pisania od tak na odwal, bez weny z czego wychodzą totalnie denne opowiadania. Na początku radziłbym się wyposażyć w jakikolwiek edytor tekstu (Word, OpenOffice, czy nawet zwykły Notatnik!), który pozwoli Wam dla siebie napisać szkic.
Wniosek: Nie pisz opowiadania bezpośrednio na forum!
3. Otwórz edytor tekstowy i napisz pierwszy rozdział, prolog, wstęp, czy co tam tylko chcesz. Przeczytaj jeszcze raz i oceń jak Ci się podoba. W tym podpunkcie proszę o nie oszukiwanie samych siebie, bo działacie wtedy na własną niekorzyść. Jeśli Ci się nie podoba możesz napisać jeszcze raz, lub poprawić błędne fragmenty, aby wszystko nabrało kształtów.
Wniosek: Zawsze czytaj opowiadanie, które napisałeś! Nie wstawiaj od razu na forum!
4. Jeśli chcesz, pozwól komuś przeczytać to opowiadanie. Niech Cię oceni i wskaże błędy!
Wniosek: Zawsze możesz poradzić się kogoś innego!
5. Przeczytaj ten poradnik do końca ;p
Część trzecia: Estetyka wypowiedzi
Czyli jak pisać bez błędów?
6. Najlepszym sposobem na pisanie bezbłędnie jest czytanie książek UWAŻNIE! Zapamiętasz większość wyrazów (ortografia), spojrzysz na budowę zdań (interpunkcja i stylistyka) i zobaczysz jak dobrze napisać opowiadanie (eee, całokszałt x])
Wniosek: Warto czytać książki : )
7. "Ortografia, no tak, ale po co mi ona!?" Po co? Opowiadania bez błędów są przejrzyste, mówią o autorze. Ortografię nie wymyślono na złość uczniom, ale... nawet nie wiem po co. Dlatego jeśli jesteś cienki z ortografii musisz pisać w edytorze z podkreślaniem! MUSISZ! Albo Ci krytycy pojadą o dwa punkciki w dół. Tak łatwo jest je stracić!
Wniosek: Poćwicz sobie ortografię: rz, ż, ó, u, ch, h, ji, ii, i, d, t, w, f, partykuła nie, itp.
8. Interpunkcja - kropka, przecinek, pytajnik, wykrzyknik, cudzysłów, dwukropek, średnik, apostrof (tylko w wyjątkowych sytuacjach!), nawias, myślnik, wielokropek. Wszystkie są niezwykle potrzebny, bo nadają sens opowiadaniu, które dzięki nim nie jest jak cegła!
Przypomnijmy sobie:
Kropka - stawia na końcu zdania oznajmującego i rozkazującego, przy skrótach (gdzie ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą wyrazu (przyp. dr - doktor, ale n. med. - nauk medycznych!).
Używana jest także do zapisu liczebników porządkowych takich jak drugi (2.), sto czterdziesty ósmy (148.).
Przecinek - tutaj tego jest pełno! Jednak możecie sobie przeczytać wyciąg z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek
Pytajnik - to chyba wie każdy - na końcu zdania pytającego
Wykrzyknik - występuje na końcu zdania rozkazującego
Cudzysłów -służący "do oznaczania przenośni, cytatów, nazw własnych, itp".
Dwukropek - służący do: "przytoczenie czyjejś mowy, wymienianie terminów, tytułów, obcych zwrotów, wyliczenie osób lub przedmiotów,"
Średnik - tego Wam dogłębnie nie umiem wytłumaczyć, teoretycznie jeśli nie chodzicie do gimnazjum/liceum nie zawracajcie sobie tym głowy. Chyba, że chcecie, abym Wam tłumaczył, że średnik "oddziela wyłącznie człony równorzędne pod względem logiczno-składniowym". Dla upartych:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arednik
Apostrof - przedstawia się jako - ' . Używany w języku angielskim. W polskim używany tylko i wyłącznie przy odmienianiu nazw własnych bezpośredniego obcego pochodzenia np. imion angielskich, gdzie ostatnia litera wyrazu jest samogłoską.
np. Mike - Mike'a
ale - John - Johna
Nawias - jak to nawias, używamy kiedy chcemy dodać coś, ale nie ma to bezpośredniego znaczenia w zdaniu
Myślnik - używany w zapisie dialogów, może być zamienne z przecinkiem we wtrąceniach, po za tym potrafi zastępować niektóre wyrazy
np. Dzisiaj zjem lody, jutro - budyń, a pojutrze - kisiel.
Wielokropek - używamy, aby odznaczyć nie dokończone zdanie, bądź zdanie niepełne, z którego sam musisz wywnioskować zakończenie
Wniosek: Sam wywnioskuj...
9. Budowa zdania - bardzo ważny (jak każdy) punkt tego poradnika. Starajcie się nie pisać "Kali chcieć jeść", chyba, że jest to użyte celowo i w dialogach.
10. Stylistyka - czyli jak poprawnie nauczyć się, bezbłędnie, pisać. Reszta w szkole ^^ (tak, to jest to co w nieskończoność tłuczecie na polskim!).
Część czwarta: Pisarstwo i jego błędy
W końcu! W końcu po trzech rozdziałach tłuczenia przechodzimy do samego sedna sprawy!
11. Powtórzenia - oto przykład fragmentu opowiadania z powtórzeniami:
Cytat:
Pingwin poszedł do szkoły. W szkole były trzy lekcję: matematyka, język pingwinowy, historia. Na matematyce była klasówka. Ogólnie pingwin był zadowolony ze swojej szkoły.
Aż się kroi! A tu:
Cytat:
Pingwin poszedł do szkoły, gdzie w tym dniu odbywały się trzy lekcję: matematyka, język pingwinkowy, historia. Na pierwszym z nich uczniowie pisali klasówkę. Ogólnie główny bohater był zadowolony.
No i jak? Od razu lepiej! Pozbyliśmy się też masła maślanego, ale o tym później.
12. Opisy - zapytam się: dlaczego Wy nic nie opisujecie? Opisujcie wszystko - budynek, przyrodę, widoki, przedmioty, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny osób.
Przeczytajcie sobie "W Pustyni i w Puszczy" H. Sienkiewicza. I zauważcie, że 1/4 książki to opisy roślinek! Druga 1/3 jest opisami dawnych wydarzeń, budynków, itp.
Piszcie tak samo, za coś Nobla Sienkiewicz dostał ; ) (dostał za Quo Vadisa, jakby co).
Dam przykład:
Bez opisu:
Cytat:
Tomasz mieszkał w domku obok lasu.
Proste zdania pojedyńcze. No, ale w jakim domku i w jakim lesie!
Cytat:
Tomasz mieszkał w jednorodzinnym, przytulny domku obok lasu. Ów dom składał się z partetu, piwnicy i piętra. Był kwadratowy, biały z czarnym dachem. Las, przy którym stał, składał się w głównej mierze z buków, chociaż dało się dostrzec biotop sosen.
13. "Masło Maślane" - no tak co to takiego jest? Jest to po prostu wleczenie, wpychanie opisów na siłę oraz nadmierne opisywanie jednego wyrazu, wręcz wpychanie wyrazów, co ciąąąąągnie się i ciąąąąąąągnie.
Więc jaka jest różnica między masłem a opisem? Masło jest na siłę, opis jest z weny! Jeśli opis jest masłem maślanym wykasuj go! Lepiej, żeby ów opisu nie było, bo krytyckie indywiduum to dostrzeże.
14. Dialogi - trochę szybkiej teoretyki - jak się zapisuje dialog:
Cytat:
-Cześć!- wykrzyknął Tomasz.- Jak tam leci?
-Dobrze- odparł Zygmunt.- A co u Ciebie?
-To co zwykle - nudy. Oglądałeś wczorajszy mecz?- zapytał.
-No! Świetna bramka była!
[...]
Budowa: na początku myślnik, potem zdanie, bądź jego pierwsza część bez kropki, chyba , że występuje wykrzyknik lub pytajnik, albo gdy nie ma opisującego np. "wykrzyknął Tomasz". Bo ów części opisującej stawiamy kropkę i jeśli chcemy ciągnąć dalej wypowiedź jednej osoby stawiamy myślnik i piszemy dalej.
15. No i co? To właściwie wszystko. Napisałem o błędach, które popełniacie. Tak naprawdę nie ma dobrego poradnika, jak napisać dobre opowiadanie. Tego musicie się nauczyć sami i zbierać te dziesiątki! Perfekcje osiągniecie dzięki ćwiczeniom, bo w końcu "Ćwiczenie czyni mistrza!".
Część piąta: "Garść tipsów luzem"
Chcesz, aby fanom wręcz wypaliło oczy na widok nowego rozdziału? Czy może niech trwają w niecierpliwości przed następnym? Czyli ogólnie: Co zrobić, aby opowiadanie stało się popularne?
16. Reklamuj - Nie spamuj!
Oczywiście, możesz napisać na CB, że jest nowy rozdział. Może ktoś wejdzie, przeczyta, oceni! Jednak gdy zbytnio będziesz reklamował, np. 3 linki jeden po drugim możesz otrzymać warna za flood na CB.
Jeśli jest jakiś bardzo "zapalony" fan Twojego opowiadania możesz go poinformować o nowym rozdziale na PW, jeśli on sobie tego życzy! Nie wysyłaj na PW linka do opowiadania każdemu, bo z pewnością nikt nie przeczyta! Możesz nosić w podpisie odnośnik do opowiadania.
17. Nazwa w temacie - możesz w nazwie tematu pisać ile rozdziałów opowiadanie ma. Niestety na vBulletinie userzy nie mogą zmieniać nazw swoich tematów, także poproś jakiegoś uczynnego moderatora, żeby Ci zmienił!
18. Odpowiednio nazywaj rozdziały - możesz nazwać rozdział:
Cytat:
Gucio spotyka Syrenkę
Jednak to brzmi trochę dziecinnie i wiecie jak... -.-
Lepsze jest:
Cytat:
Spotkanie Gucia z Syrenką
bo w równoważniku zdania.
Może być:
Cytat:
Spotkanie
chyba najlepsze w tym wypadku.
Jednak staraj się opanować trudną sztukę: stosuj w rozdziałach przenośnie (!) i zwroty trudne do odgadnięcia, żeby czytelnik nie wiedział o co chodzi i chłonął wątek tajemnicy.
19. Odpowiednio kończ rozdziały!
No tak, to jest sztuka. Chodzi o to, aby nie dokańczać rozdziałów. Tak, aby "fan" niecierpliwił się przed następnym rozdziałem, kapujesz?
Cytat:
(znany już Wam) Tomasz zobaczył kamień - błyszczący szmaragd. Podszedł to wielkiego pomnika. W grobowcu było ciemno, jednak ten kamień dawał nadzieję zobaczenia światła. Wziął go w swoje ręce; usłyszał kroki. Dziwne, przecież nikt go nie śledził. Skierował kamień w stronę źródła kroków. I wtedy zobaczył go.
Radzę przykleić.